Roombots:

Roombots:

roboty, które same złożą się w meble

Szwajcarscy naukowcy pracują nad projektem, który zaciekawi nie tylko fanów robotyki, ale także osoby, którym zależy na zachowaniu dużej ilości wolnej przestrzeni w domu.

Słyszeliśmy już o M-Blocks - sześcianach, które samodzielnie potrafią składać się w proste konstrukcje. Okazuje się, że nie tylko naukowcy z MIT pracują nad podobnymi robotami. Szwajcarscy inżynierowie z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) zaprezentowali właśnie swoją koncepcję mebli przyszłości.

Roombots posiadające kształt zaokrąglonych kostek z wysuwanymi na życzenie maleńkimi haczykami potrafią samodzielnie się poruszać i przybierać określoną formę. Na razie mówimy tu o prototypach wykorzystywanych do bardzo prostych rzeczy takich jak przenoszenie drewnianego stołu, ale naukowcy będą dążyć do tego, by w przyszłości to właśnie robotyczne kostki zastąpiły nam meble. Oczywiście nie wszystkie, ale np. takie, których potrzebujemy tylko czasami. Przykładowo gdy odwiedzą nas goście Roomboty przybiorą kształt dodatkowych krzesełek, a gdy zechcemy rozkoszować się urlopem z nasze dotychczasowe biurko zamieni się w leżankę.

Zobacz Romboty w akcji:

Zaletą takiego rozwiązania jest też możliwość łatwego montażu i transportu mebli (także tych tradycyjnych) z miejsca na miejsce. A nawet, jeśli nie zawsze będziemy korzystać z robotów bez problemu zmieścimy je w szafce.

 

Źródło:

  1. http://www.chip.pl/news/wydarzenia/trendy/2014/05/roombots-roboty-ktore-same-zloza-sie-w-meble

Udostępnij

comments powered by Disqus