

Czym zajmuje się firma ATM Lighting?
Założona we wrześniu 2011 roku ATM Lighting Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą przemysłowych opraw oświetleniowych. Od początku działalności pełniła funkcję firmy produkcyjnej kierującej swą różnorodną ofertę do wielu sektorów przemysłu. Wytwarzamy u siebie detale metalowe, i zajmujemy się ich montażem, wielką wagę przykładając do kontroli jakości. Od początku idziemy z duchem czasu i inwestujemy w nowe technologie. W 2013 roku nabyliśmy wykrawarkę oraz prasę krawędziową produkcji firmy Trumpf. W 2014 roku uruchomiliśmy własną spawalnię, a w marcu 2015 roku zainstalowaliśmy pierwsze zrobotyzowane stanowisko spawalnicze oparte na robocie firmy FANUC i urządzeniu spawalniczym firmy FRONIUS.
Co zdecydowało o jego wyborze?
Planując zakup, mieliśmy oczywiście na celu zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych, a o naszym wyborze zdecydowało wiele czynników: wysoki poziom techniczny urządzenia, jego innowacyjność, względy ekonomiczne i funkcjonalność. Ważny dla nas był również kontakt z integratorem już na etapie przygotowania oferty. Wybraliśmy AMM ROBOT współpracującą z FANUC i wspólnie podjęliśmy decyzję o zakupie kompletnego stanowiska spawalniczego FANUC wraz z oprzyrządowaniem, uruchomieniem i szkoleniem pracowników. Decyzji nie żałujemy.
Dobrze to słyszeć! A jaki model zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego FANUC państwo wybrali?
Jeden z prostszych, jednak został on dostosowany do wymagań firmy z możliwością rozbudowy. Składa się z następujących elementów:
I jak się sprawuje?
Bardzo dobrze. Jego zalety to niezawodność, powtarzalność produkcji, duża elastyczność oraz redukcja kosztów rekrutacji i szkolenia, które w przypadku wyszkolenia wykwalifikowanego spawacza są znaczne.
No właśnie, jeśli mowa o pracownikach – ile osób obsługuje to stanowisko?
Stanowisko jest zasadniczo obsługiwane przez jednego operatora na zmianie. Druga osoba od czasu do czasu pomaga przy procesach przygotowania detali lub bierze udział przy szlifowania wykańczającym spoin. Jak wspomniałem, pracownicy przeszli szkolenie. Oprócz tego z obsługi urządzenia, odbyli w siedzibie FANUC we Wrocławiu przeszkolenie z zakresu obsługi i programowania robotów.
Mieli jakieś problemy z przyswojeniem sobie zasad ich działania?
Nie, żadnych.
Szybko zaakceptowali „nowego kolegę” w firmie?
Pierwszą ich reakcją na informację o zakupie zrobotyzowanego stanowiska do spawania był ironiczny uśmiech, a potem obawa czy będą umieli się nim posługiwać. Po kilku miesiącach pracy strach minął i obecnie robot jest traktowany jak każda maszyna produkcyjna.
Jak więc wygląda proces spawania na tym stanowisku? Bardzo różni się od pracy ręcznej?
Odbywa się on dwuetapowo. W czasie spawania jednej obudowy na stanowisku zrobotyzowanym, pracownik na sąsiednim stanowisku łączy wstępnie następny podzespół następnej obudowy. Szacowana wydajność stanowiska to ok. 15 sztuk obudów oprawy INV na godzinę, pięciokrotnie więcej niż było to możliwe do osiągnięcia przy ręcznym spawaniu podzespołów.
Pięciokrotnie zwiększona wydajność? Robi wrażenie. Coś jeszcze było takim miłym zaskoczeniem wiążącym się z nowym zakupem?
Możliwość korzystania z dodatkowych funkcji będąca efektem współpracy między firmami FANUC i Fronius. Jest to możliwe w chwili, gdy aplikacja łączy technologię FANUC Robotics w zakresie robota przemysłowego, z technologią Fronius w zakresie źródła spawalniczego.
A czy zauważył pan jakieś różnice dotyczące czasu spawania przed i po zainstalowaniu robota?
Znacznie skróciły się czasy międzyoperacyjne i zwiększyła powtarzalność. Robot pracuje w pewnym rytmie, który musi być zachowany na pozostałych stanowiskach związanych z procesem. Największy plus wprowadzenia robota to możliwość pracy na dwie zmiany, bez konieczności zatrudniania dodatkowych wysoko wykwalifikowanych spawaczy, a w konsekwencji zwiększenie możliwości produkcyjnych spawalni.
Czy te wszystkie korzyści płynące z robotyzacji i automatyzacji produkcji wpływają na całościową sprzedaż zakładu?
Nie sposób tego w ten sposób określić, ponieważ nie wszystkie wyroby produkowane przez spółkę wymagają spawania. Oprawy, w których wykorzystujemy robota spawalniczego stanowią tylko pewien procent asortymentu. Odpowiadając wprost, wprowadzenie robota nie wpłynęło zasadniczo na wzrost przychodu spółki, natomiast wpłynęło na poprawę rentowności tych wyrobów, w których stosujemy spawanie.
„Przed technologią nie ma ucieczki” - to opinia, która w różnych wersjach pojawia się w niemal każdej rozmowie z przedstawicielami firm, które zdecydowały się na innowacyjne rozwiązania. Zgodziłby się pan z nią?
W pełni się z nią zgadzam. Inwestycje w nowe technologie to być albo nie być dla firmy. Bez inwestycji wyrób staje się niekonkurencyjny, w konsekwencji wypadamy z rynku, a na nasze miejsce wchodzą nowi producenci. ATM Lighting realizuje 70% swoich przychodów współpracując z firmami zagranicznymi, przede wszystkim niemieckimi i krajów Beneluxu. Konieczność inwestowania w technologie w zasadzie narzuca się sama – bez tego nie ma czego szukać na rynkach zagranicznych. Konkurencja jest ogromna, ale dobrej jakości produkt oferowany w rozsądnej cenie zawsze się obroni.
Mówi pan o konkurencji, której trzeba sprostać w każdej branży. A czy są jakieś wyzwania związane ściśle z tą oświetleniową?
Na pewno. Oświetlenie jest w okresie rewolucji. Ma to związek z szybkim rozwojem technologii LED. Wymiana opraw wyposażonych w lampy fluorescencyjne na LED to ogromne wyzwanie dla inżynierów. Postęp w tej dziedzinie jest ogromny, w zasadzie co 3-4 miesiące powstają coraz to nowsze, bardziej efektywne komponenty LED; przed producentami stoi więc trudne zadanie. Muszę więc powtórzyć, że bez ciągłego inwestowania w nowoczesne środki produkcji nie sposób mu sprostać.
Rozumiem zatem, że ATM Lighting zamierza inwestować w kolejne roboty FANUC?
Zarząd konsekwentnie stawia na rozwój z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym automatyzacji produkcji czy robotyki. Przy dalszym zwiększaniu przychodów jest to najtańsza forma zwiększenia wydajności produkcji. To dlatego, że okres uzyskiwania przewag na rynku wynikających z tańszej siły roboczej się kończy. Już wkrótce koszty związane z pracą w Polsce mocno zbliżą się do kosztów, które są spotykane w Europie. Może nie w Niemczech czy Francji, ale w Portugalii, Grecji czy Hiszpanii. Dlatego nie uzyskamy przewag rynkowych opierając się tylko na „niższych” kosztach pracy. Tylko te firmy, które działają w oparciu o dobrze wykształcone, zmotywowane kadry i umieją korzystać z innowacyjnych rozwiązań technologicznych i mogą sprostać konkurencji.
Bardzo dziękuję za rozmowę.
Informacja o firmie:
Firma ATM Lighting powstała w 2011 roku z inicjatywy osób związanych z branżą oświetleniową. Tworzy ją doświadczony zespół, który zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą przemysłowych opraw oświetleniowych. ATM Lighting jest miejscem produkcyjnym dla partnerów biznesowych z Europy, głównie z Niemiec i Rosji. Do głównych zadań mieszczącej się w Gdańsku firmy należy przygotowanie dokumentacji konstrukcyjno – technologicznej opraw oświetleniowych, produkcja oraz kompleksowa kontrola jakości. Złożona z produktów renomowanych firm oferta produktowa skierowana jest do wielu sektorów przemysłu – m.in. wydobywczego, energetycznego, chemicznego, spożywczego, a także do hal produkcyjnych, magazynów i innych.