Nowinki naukowe

Pierwszy w historii komputer przeszedł przez test Turinga

Pierwszy w historii komputer przeszedł przez test Turinga

Sztuczna inteligencja wchodzi na coraz wyższe poziomy. Dotychczas była ona porównywana do inteligencji 6-letniego dziecka. Tymczasem Rosjanie opracowali program, który jako pierwszy w historii zdołał przejść przez test Turinga. Komputer przekonał 33% swoich rozmówców, że jest 13-letnim chłopcem o imieniu Eugene Goostman.

Zobacz więcej

Program komputerowy ma zapewnić maszynom zdrowy rozsądek

Program komputerowy ma zapewnić maszynom zdrowy rozsądek

Naukowcy w ciągu ostatnich lat dokonali znacznych postępów w robotyce i sztucznej inteligencji. Jednak maszyny nadal nie są idealne, głównie dlatego, że nie potrafią uczyć się tak jak człowiek i nie posiadają zdrowego rozsądku.

Zobacz więcej

Projektując roboty można nieźle zarobić

Projektując roboty można nieźle zarobić

Christer Clerwall udowodnił, że roboty w mediach mogą pracować lepiej od ludzi. Student z Uniwersytetu Karlstad w Szwecji stworzył program, który napisał relację z meczu ligi futbolu amerykańskiego.

Zobacz więcej

Japończycy już dziś pokazują roboty jutra

Japończycy już dziś pokazują roboty jutra

Humanoidalny robot Hondy Asimo zawsze jest atrakcją dla publiczności. Jednak przy cenie dochodzącej do 1 mln dolarów prawie nikt nie może sobie na takiego pozwolić.

Zobacz więcej

Roboty w służbie człowieka

Roboty w służbie człowieka

z branży medialnej

Po roboty chętnie sięgają już nie tylko przedsiębiorstwa produkcyjne, ale też firmy związane z branżą medialną. Agencja informacyjna Associated Press postawiła wykorzystać je do... pisania depesz finansowych. Krótkie informacje liczące od 150 do 300 znaków będą tworzone przez maszyny, a nie - jak było do tej pory - żywych dziennikarzy. Urządzenia, co kwartał będą w stanie wygenerować aż 4,4 tysiąca depesz dotyczących wyników finansowych amerykańskich firm. Na razie firma nie planuje zwalniać pracowników redakcji, a szuka osób do obsługi nowego sprzętu.

Zobacz więcej

Nadchodzą bioroboty

Nadchodzą bioroboty

Zbudowano maszynę z żywej tkanki

Imponujący rozwój robotyki, jaki dokonuje się na naszych oczach dotyczy nie tylko typowych maszyn. Wraz z nimi rozwijają się fascynujące hybrydy, będące połączeniem maszyny z żywą tkanką. Jak działa taki sprzęt i jakie jest jego zadanie?

Zobacz więcej

Romans z robotem

Romans z robotem

Jesteś samotny, nie możesz znaleźć partnera? Nie masz z kim uprawiać miłości i martwisz się kto na starość poda ci przysłowiową szklankę wody? Dziś rzeczywiście jesteś w kłopocie, ale za dwadzieścia lat na pomoc przyjdą ci roboty! Małżeństwa i seks z automatami to kwestia nieodległej przyszłości – wieszczą naukowcy.

Zobacz więcej