Nowinki naukowe

Pierwszy w historii komputer przeszedł przez test Turinga

Pierwszy w historii komputer przeszedł przez test Turinga

Sztuczna inteligencja wchodzi na coraz wyższe poziomy. Dotychczas była ona porównywana do inteligencji 6-letniego dziecka. Tymczasem Rosjanie opracowali program, który jako pierwszy w historii zdołał przejść przez test Turinga. Komputer przekonał 33% swoich rozmówców, że jest 13-letnim chłopcem o imieniu Eugene Goostman.

Zobacz więcej

Program komputerowy ma zapewnić maszynom zdrowy rozsądek

Program komputerowy ma zapewnić maszynom zdrowy rozsądek

Naukowcy w ciągu ostatnich lat dokonali znacznych postępów w robotyce i sztucznej inteligencji. Jednak maszyny nadal nie są idealne, głównie dlatego, że nie potrafią uczyć się tak jak człowiek i nie posiadają zdrowego rozsądku.

Zobacz więcej

Projektując roboty można nieźle zarobić

Projektując roboty można nieźle zarobić

Christer Clerwall udowodnił, że roboty w mediach mogą pracować lepiej od ludzi. Student z Uniwersytetu Karlstad w Szwecji stworzył program, który napisał relację z meczu ligi futbolu amerykańskiego.

Zobacz więcej

Maszyny otrzymają moralność?

Maszyny otrzymają moralność?

Naukowcy rozpoczęli prace nad nowym projektem

Departament Obrony USA rozpoczął prace nad dość nietypowym projektem, który ma za zadanie "wszczepić" maszynom... moralność.

Zobacz więcej

Japończycy już dziś pokazują roboty jutra

Japończycy już dziś pokazują roboty jutra

Humanoidalny robot Hondy Asimo zawsze jest atrakcją dla publiczności. Jednak przy cenie dochodzącej do 1 mln dolarów prawie nikt nie może sobie na takiego pozwolić.

Zobacz więcej

Robot-autostopowicz sprawdzi naszą życzliwość

Robot-autostopowicz sprawdzi naszą życzliwość

Pisarze science-fiction od lat zadają pytania dotyczące tego czy i na ile coraz bardziej inteligentnym maszynom możemy zaufać (vide prawa robotów Asimova), jednak zasadniczo nikt do tej pory nie zadał pytania w drugą stronę - na ile maszyny mogą zaufać człowiekowi. W celu odpowiedzi na to pytanie kanadyjscy naukowcy stworzyli robota, który już niedługo ruszy w podróż autostopem.

Zobacz więcej

Roboty wokół nas

Roboty wokół nas

Roboty będą musiały pracować obok ludzi i wraz z ludźmi, co sprawia, że bardzo ważne jest, aby maszyny się od nas uczyły. Informatycy z University of Washington (UW) pracują nad sposobami, które pozwolą robotom na uzyskanie szybkiej pomocy od ludzi, dzięki czemu przyspieszy to procesy nauki.

Zobacz więcej

Roboty w służbie człowieka

Roboty w służbie człowieka

z branży medialnej

Po roboty chętnie sięgają już nie tylko przedsiębiorstwa produkcyjne, ale też firmy związane z branżą medialną. Agencja informacyjna Associated Press postawiła wykorzystać je do... pisania depesz finansowych. Krótkie informacje liczące od 150 do 300 znaków będą tworzone przez maszyny, a nie - jak było do tej pory - żywych dziennikarzy. Urządzenia, co kwartał będą w stanie wygenerować aż 4,4 tysiąca depesz dotyczących wyników finansowych amerykańskich firm. Na razie firma nie planuje zwalniać pracowników redakcji, a szuka osób do obsługi nowego sprzętu.

Zobacz więcej

Kobieta czy android

Kobieta czy android

- Żył raz pewien wielki konstruktor-wynalazca, który nie ustając, wymyślał urządzenia niezwykłe i najdziwniejsze stwarzał aparaty - pisał Stanisław Lem w „Bajkach Robotów”. Konstruktorów takich urządzeń jest dziś coraz więcej. Niebawem twórcy sztucznych zwierząt i modelek będą na rynku pracy wręcz poszukiwani. Już teraz czekają ich wysokie zarobki, a może być zdecydowanie lepiej.

Zobacz więcej

Miniaturowe roboty mogą pracować w żyłach

Miniaturowe roboty mogą pracować w żyłach

Roboty mogą przemieszczać się za pośrednictwem naczyń krwionośnych i chwytać obiekty wewnątrz ludzkiego ciała, a nawet budować tam większe roboty medyczne - informuje New Scientist.

Zobacz więcej

Robotyka czerpie z obserwacji fauny

Robotyka czerpie z obserwacji fauny

Naukowcy pracując nad technologiami bardzo często naśladują zwierzęta i korzystają z rozwiązań natury. Nie inaczej jest w przypadku konstruowania coraz lepszych robotów. Pomóc w tym ma nawet obserwacja kolibrów, sfilmowanych przez naukowców.

Zobacz więcej

Robotyka może inspirować się mrówkami

Robotyka może inspirować się mrówkami

Badania nad kopiącymi tunele mrówkami mogą być inspiracją dla konstruktorów robotów poszukiwawczych i ratunkowych - informuje pismo PNAS.

Zobacz więcej

Rozwój robotyki:

Rozwój robotyki:

kwadrokopter sterowany ludzką myślą

Inżynierowie z University of Minnesota (USA) skonstruowali interfejs, który umożliwia człowiekowi sterowanie niewielkim helikopterem, a właściwie kwadrokopterem (urządzeniem wyposażonym w cztery śmigła) wyłącznie za pomocą myśli - zawiadamia Journal of Neural Engineering.

Zobacz więcej

Roombots:

Roombots:

roboty, które same złożą się w meble

Szwajcarscy naukowcy pracują nad projektem, który zaciekawi nie tylko fanów robotyki, ale także osoby, którym zależy na zachowaniu dużej ilości wolnej przestrzeni w domu.

Zobacz więcej

Nadchodzą bioroboty

Nadchodzą bioroboty

Zbudowano maszynę z żywej tkanki

Imponujący rozwój robotyki, jaki dokonuje się na naszych oczach dotyczy nie tylko typowych maszyn. Wraz z nimi rozwijają się fascynujące hybrydy, będące połączeniem maszyny z żywą tkanką. Jak działa taki sprzęt i jakie jest jego zadanie?

Zobacz więcej

Dwa dodatkowe palce dla ludzkiej dłoni

Dwa dodatkowe palce dla ludzkiej dłoni

Robotyka przekracza bariery ewolucji

Zespół z MIT zaprezentował niedawno dziwnie wyglądający mechanizm, czyli dwa dodatkowe palce, przyczepiane do nadgarstka użytkownika. Jak działa ten sprzęt i jakie jest jego zadanie?

Zobacz więcej

Robotyczna Zosia – Samosia z Łodzi

Robotyczna Zosia – Samosia z Łodzi

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej skonstruowali mobilnego robota, który sam przeszuka określony teren, znajdzie i wywiezie z niego minę lub inne niebezpieczne przedmioty. Pojazd wystarczy odpowiednio zaprogramować, a sam wyruszy w trasę, zaś na koniec zamelduje o wykonaniu zadania. To jeden z nielicznych na świecie tak "samodzielnych" pojazdów.

Zobacz więcej

Robot z Lublina:

Robot z Lublina:

Jurek ma pomagać starszym ludziom

W Lublinie powstał prototyp robota, który ma pomagać osobom starszym. Jurek pozytywnie przeszedł już pierwsze testy. Ciekawe jak szybko zobaczymy interaktywne roboty miejskie na ulicach polskich miast?

Zobacz więcej

Terapeutyczne i wychowawcze zdolności robotów

Terapeutyczne i wychowawcze zdolności robotów

Współczesny rozwój robotyki powoli zaczyna przypominać dynamiczny rozwój komputerów, który mieliśmy okazję obserwować pod koniec zeszłego wieku. Roboty wnikają w nowe sfery naszego życia, pomagając nam i przejmując coraz większą liczbę obowiązków. Co ciekawe, jednocześnie rosną nasze potrzeby w tym względzie. Od robotów oczekujemy już nie tylko szerszego zakresu działań, ale też chcemy powierzać im coraz bardziej wyrafinowane, wydawałoby się „czysto ludzkie” zadania.

Zobacz więcej

pokaż więcej