Roboty w służbie człowieka

Roboty w służbie człowieka

z branży medialnej

Po roboty chętnie sięgają już nie tylko przedsiębiorstwa produkcyjne, ale też firmy związane z branżą medialną. Agencja informacyjna Associated Press postawiła wykorzystać je do... pisania depesz finansowych. Krótkie informacje liczące od 150 do 300 znaków będą tworzone przez maszyny, a nie - jak było do tej pory - żywych dziennikarzy. Urządzenia, co kwartał będą w stanie wygenerować aż 4,4 tysiąca depesz dotyczących wyników finansowych amerykańskich firm. Na razie firma nie planuje zwalniać pracowników redakcji, a szuka osób do obsługi nowego sprzętu.

AP będzie wykorzystywać opartą na algorytmach technologię opracowaną przez firmę Automated Insights (AP jest udziałowcem tej firmy). Agencja podkreśliła, że w związku z wprowadzeniem nowej technologii nie są planowanie zwolnienia pracowników.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że pod koniec marca powstał pierwszy w historii artykuł, który został napisany i opublikowany przez sztuczną inteligencję. Krótka publikacja, przygotowana przez system o nazwie Quakebot, pojawiła się w gazecie Los Angeles Times i dotyczyła trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło okolice LA. System wykorzystywany przez gazetę opiera się na algorytmie analizującym dane rządowej agencji US Geological Survey.

Choć niektórzy naukowcy sugerują, że sztuczna inteligencja będzie w przyszłości odgrywać większą rolę w tworzeniu artykułów, nikt zapewne nie pomyślał o tym, że ktoś naprawdę będzie chciał opracować robota, który mógłby zostać prezenterem wiadomości.

Źródło:

  1. www.menstream.pl
  2. www.tylkonauka.pl
  3. www.press.pl

Udostępnij

comments powered by Disqus