Nie lubimy, gdy roboty "cierpią"

Roboty potrafią generować w nas ludzkie uczucia. Okazało się, że na ich krzywdę reagujemy podobnie, jak na krzywdę ludzką. Proces współodczuwania w stosunku do sztucznej inteligencji potrwa jednak długo, bo wciąż traktujemy ją jako rzecz.

Roboty coraz częściej towarzyszą nam w codziennym życiu. W Europie nie jest to tak widoczne jak w Azji Wschodniej, np. w Korei Południowej czy Japonii, gdzie robotyzacja jest o wiele bardziej zaawansowana. Obecność sztucznej inteligencji musi generować w nas jakieś uczucia, twierdzą eksperci. Najnowsze badania dowodzą, że te uczucia są podobne do tych, jakie odczuwamy w stosunku do ludzi.

Robotów się nie bije

W dwóch eksperymentach naukowych na Uniwersytecie Duisburg-Essen w Niemczech badano, jak wolontariusze reagowali na roboty na poziomie emocjonalnym i neurologicznym. W pierwszym przypadku pokazano im film, na którym człowiek traktował robota o wyglądzie małego dinozaura w sposób troskliwy lub agresywny. Zabawka była przytulana i łaskotana lub bita i ciskana o ziemię. Po obejrzeniu filmów naukowcy sprawdzili poziom pobudzenia fizjologicznego u wolontariuszy na podstawie przewodnictwa elektryczności przez skórę. Kiedy przeżywamy silne emocje, pocimy się więcej, a przewodnictwo skóry zwiększa się. Okazało się, że przewodnictwo skóry u wolontariuszy wzrosło po obejrzeniu filmów o maltretowaniu dinozaura.

W drugim eksperymencie monitorowano mózgi wolontariuszy za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego podczas oglądania dwóch typów filmów. Na pierwszym mężczyzna bił kobietę, a następnie próbował udusić ją sznurkiem albo plastikowym workiem. Na drugim robił to samo, ale w stosunku do robota-dinozaura. Okazało się, że obydwa filmy doprowadziły do podobnych wzorców  aktywności neuronalnej w regionach mózgu, w których przetwarzane są emocje. Jednak mózg wolontariuszy był bardziej pobudzony, gdy oglądali film z udziałem maltretowanej kobiety niż robota. 

- Sugeruje to większą empatię wobec człowieka - mówi główny autor badania, Astrid Rosenthal-von der Pütten z Uniwersytetu Duisburg-Essen, w Niemczech. 

Oswoić roboty

- To, że wolontariusze wykazali empatię dla robota nie jest zaskakujące, ponieważ robot wyglądał i zachowywał się jak zwierzę - twierdzi konstruktor robotów Alexander Reben. Ekspert uważa, że ludzie coraz śmielej będą współodczuwać z robotami i porównuje zjawisko do oswajania psów.

- Psy najpierw były zwierzętami hodowlanymi, potem zaczęły służyć do towarzystwa. Oswajanie trwało tysiąclecia. Myślę, że to samo zrobimy z robotami - mówi. 

Źródło:

  1. http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/nie-lubimy-gdy-roboty-cierpia,84815,1,0.html

Udostępnij

comments powered by Disqus